Hogyan kell megfelelően ápolni a szakácskéseket?
Egy jó szakács számára a kés nem csak egy munkaeszköz – hanem a lelkének egy darabja, a kezének a meghosszabbítása, a barátja és néha akár a szerelme is. :) Tudja miért? Mert egy profi séfnek képesnek kell megbirkóznia sok mindennel: néha egy elromlott sütővel küszködni, máskor pedig a rossz minőségű konyhai felszereléssel és néha süteményt sütni egy ferde tepsiben. De soha (TÉNYLEG SOHA) nem szeletelhet vagy vághat jól egy tompa késsel. Ezért van az, hogy sok profi szakács saját kést visz magával a munkahelyére, valamint maguk gondoskodnak róluk.
És mivel mi gondoskodunk a professzionális szakácsokról, összegyűjtöttünk néhány jó tanácsot számukra (TEHÁT ÖNNEK IS!) :), hogyan lehet vigyázni a késeire, hogy azok a lehető leghosszabb ideig jó állapotban maradjanak, és hogy a munkája velük csak örömet okozzon.
Tisztítani, tisztítani, tisztítani ...
Nagyon fontos, hogy a kést használat után mindig azonnal tisztítsuk meg, és ne hagyjuk a kést nedvesen. Mossa meg a kést meleg szappanos vízben, nedves textilkendővel. Ezután azonnal alaposan megszárítsa meg. Bár a késeket mosogatógépben is el lehet mosni (kivéve a fából készült markolatúakat), semmiképpen sem ajánljuk! Ugyanis mosás közben a kések pengéi egymásnak ütődhetnek és megsérülhetnek. Továbbá az agresszív élelmiszerek és a tisztító/polírozószerek károsíthatják a késeket és rozsda alakulhat ki rajtuk. Érdekes Masaharu Morimoto séf kijelentése: "A japán szakácsok úgy vélik, hogy amikor főznek, a lelkük átlép a késeikbe. A saját lelkét mégsem tenné a mosogatógépbe!" :)
Külön osztályba tartoznak a damaszkuszi acélkések. Ezeket használat után forró vízzel kell mosni, alaposan megszárítani és rendszeresen vékony olajréteggel bevonni. Használhat olíva-, növényi, repce- vagy napraforgóolajakat.
Ha a késnek fából készült a nyele, akkor arra is ügyeljen. Az olívaolajjal való rendszeres bedörzsölése megakadályozza a kiszáradását és a repedezését.
Ne feledkezzünk meg a megfelelő tárolásról
A kések tárolásakor fontos, hogy a pengék ne sérüljenek és védettek legyenek. Ha a kés egy másik pengével vagy más felülettel érintkezik, sérülések keletkezhetnek vagy a penge tompul.
A kések hordozásakor javasoljuk, hogy használjon pengevédőt, hüvelyt(késtáska), táskát vagy szakács tokot - ez védi a kés pengéjét és Önt is. Az állandó tárolás során a fiókrendezők, mágneses sínek a falra vagy fából készült hüvelyek alkalmasak, amelyekben a kések védettek, mégis kéznél lesznek. A hüvelyek különböző színekben vásárolhatók meg és dizájnban, így stílusosan egészítik ki az egész konyha megjelenését.
Végeredményben mindig újraélezés
A késápoláshoz tartozik a rendszeres késfenés és készélezés.
A különbség a kétféle élesítés között, a fenés és az élezés a következő:A fenés fenntartja az élezett éleket, és összehangolja az éleket, mikroszkopikus fogak és repedések a pengén, de nem távolítja el az acélt. Nem távolítja el a pengék élességét, de nem távolítja el a csiszolóanyagot, és nem csiszolja őket gyakran, akár minden használat után is. Az Élezés átfogóbb, eltávolítja az acélt. és egy új élt hoz létre, ezért évente csak egyszer, legfeljebb kétszer kell végrehajtani. Ha fenntartja a kések jó állapotát, és rendszeresen élezi őket, elkerülheti a gyakoribb élezés szükségességét.
A késeket többféleképpen is élesen tarthatjuk. A legegyszerűbb, ha beszerez egy kézi vagy elektromos késélezőt. A késélezőknek előre beállított csiszolási szögei vannak, így csak néhányszor kell élezni a pengét húzza a pengét a bevágáson keresztül maga felé.
Egy másik, kissé bonyolultabb lehetőség a fenőacél. Élezéskor a kést úgy kell tartani, hogy az 20 fokos szöget zárjon be az élezővel, és át kell vezetni a kést az élezőn keresztül mindkét oldalról.
Végül pedig a tapasztaltabb "késélezők" számára vannak fenőkövek. Használat előtt a köszörűkövet vízbe mártja, a kés pengéjét egyenletes mozdulatokkal a kő mindkét oldaláról végighúzza.
A kés élezésével kapcsolatos részletesebb információkért lásd ezt a cikket.
Ha össze kell foglalni, akkor röviden:Minden használat után mossa meg, szárítsa meg, élezze meg és tárolja biztonságosan a kést. :)
A megfelelő gondoskodással a kések tartósak lesznek, nagyon hosszú ideig. Érdemes beruházni egy minőségi késbe, de annak a védelmébe és a gondozásába is. A kései ezt hosszú élettartammal és nagyszerű képességekkel hálálják meg. :)
Ha tetszett ez a cikk, ossza meg bátran a barátaival.
Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., Minden jog fenntartva.
Forrás: profikuchar.sk, wusthof.com
Képek forrása: wusthof.com, istockphoto.com